Przyłącz się do nas

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Platforma rowerowa montowana na hak holowniczy, odchylana, składana. Wygoda i wysoka jakośc. Transport rowerów samochodem SsangYong Rexton W.

Firma

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Przewożenie roweru samochodem może odbywać się na kilka sposobów. Jeśli mamy wystarczająco duży bagażnik i nie bierzemy ze sobą dodatkowych bagaży, nie będzie to stanowiło to problemu. W przypadku kiedy ładowność samochodu jest ograniczona lub rowerów jest więcej, może być konieczne zakupienie dodatkowych akcesoriów takich jak bagażnik na hak holowniczy lub uchwyty na dach samochodu.

Platforma na hak holowniczy

Jest to jedno z najbardziej wygodnych rozwiązań jeśli mówimy o przewożeniu większej liczby rowerów.
To, ile rowerów mamy w planie przewozić, jest kluczowym kryterium w wyborze platformy. Podstawowe modele mają możliwość zamontowania jednej sztuki, a największe platformy oferowane w naszym sklepie dają możliwość transportu do czterech rowerów. Każdy zamontowany rower posiada indywidualne mocowanie, które chroni przed niekontrolowanym przemieszczaniem się w trakcie jazdy. Konstruktorzy przewidzieli również system ułatwiający dostęp do bagażnika, bez konieczności demontażu platformy. Zamontowaną platformę można przechylić w dół, co pozwala na swobodne otworzenie klapy bagażnika. Producenci zastosowali również inny sposób zabezpieczenia platformy na kuli haka. W części modeli rozwiązane jest to za pomocą śruby, drugim popularnym sposobem jest łapa mocująca.

Należy pamiętać, że elementem koniecznym do zamontowania platformy rowerowej jest hak holowniczy oraz instalacja elektryczna z wiązką z gniazdem 13 PIN. Zgodnie z prawem, platforma rowerowa musi być wyposażona w światło cofania, którego wiązka z gniazdem na 7 PIN nie obsługuje. Więcej informacji na temat wiązek elektrycznych oraz kosztach związanych z zakupem haka dostępnych jest w tym miejscu. Oczywiście musimy również pamiętać o posiadaniu trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Różnicą w oferowanych platformach rowerowych jest również solidność i wytrzymałość konstrukcji. Nie będzie to stanowiło problemu w transporcie tradycyjnych rowerów. Jeśli jednak chcemy przewozić elektryczne jednoślady, konieczny będzie wybór platformy specjalnie do tego przystosowanej. Waga obciążenia haka przewożąc rowery elektryczne może być szczególnie istotna w przypadku samochodów elektrycznych lub hybrydowych, gdzie zdarza się, że maksymalne dopuszczalne obciążenie kuli haka jest mniejsze niż w samochodach spalinowych. Informacje na temat możliwości użytkowych haka elektrykach
i hybrydach zebraliśmy w osobnym artykule.

Odchylany bagaznik na rowery mocowana na kuli haka holowniczego samochodu, tutaj Skoda Octavia II Kombi.

Uchwyt na bagażnik bazowy

Alternatywnym rozwiązaniem transportu rowerów jest montaż specjalnego uchwytu na belkach dachowych. Jest to sposób, przy którym musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Pierwszą z nich będzie oczywiście sam montaż rowerów na dachu. Należy liczyć się też ze zwiększonym oporem powietrza i większym hałasem w środku pojazdu, co może być bardzo uciążliwe w przypadku dalszych podróży. Użycie uchwytu na dach ma jednak również zalety, szczególnie jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w hak holowniczy. Zakładając transport jednego roweru, może być to rozwiązanie tańsze niż inwestycja w hak holowniczy oraz wiązkę. Różnice cenowe nie są już tak duże, jeśli szukamy sposobu na transport większej liczby rowerów, a jeśli ma to być wyjazd na urlop, warto postawić na wygodę.

Rowery na bagażniku na dachu samochodu

Kontynuuj czytanie
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Firma

Do góry