Przyłącz się do nas

Cena haka holowniczego i dodatkowe koszty

Auto z platformą rowerową

Porady

Cena haka holowniczego i dodatkowe koszty

Hak holowniczy może być niezbędnym narzędziem pracy lub dodatkowym elementem wyposażenia, którego używamy sporadycznie. Poszukując odpowiedniego haka, często trafiamy na spore rozbieżności cenowe. Na pierwszy rzut oka haki są tylko kawałkiem metalu przykręconym do konstrukcji samochodu, posiadają one jednak cechy, które je różnią. Wynikają one głównie z technologii mocowania kuli haka oraz producenta. Cena zależy również od samochodu, do jakiego poszukujemy kuli. Kluczowy może być rok produkcji lub unikatowość danego modelu.

Technologia mocowania kuli

Kula przykręcana

Nie ma prostszego rozwiązania niż przykręcenie danego elementu śrubami. Tak samo jest w przypadku haków holowniczych. Każdy hak ma przewidziane odłączenie kuli od korpusu w mniej lub bardziej ingerujący sposób. Najniższy przedział cenowy tworzą haki z kulami przykręcanymi. Jest to rozwiązanie preferowane do częstego użytkowania haka lub jeśli nie przeszkadza nam to, że kula wystaje poza obrys samochodu przez cały czas. Minusem takiego rozwiązania jest wystawienie kuli na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok, co może doprowadzić do powstania korozji. Oczywiście możliwe jest odkręcanie kuli i ponowne przykręcenie wtedy, kiedy będziemy jej używać. Z doświadczenia jednak możemy powiedzieć, że w zdecydowanej większości kula pozostaje na swoim miejscu przez 360 dni w roku. Ceny haków z kulą przykręcaną do niektórych samochodów zaczynają się poniżej 500 zł, a ich górna granica to 1000 do 1200 zł, w przypadku nietypowych samochodów mogą jednak przekroczyć tę kwotę.

Banner wewnętrzny ads

Kula odpinana

Zdecydowany wpływ na cenę będzie miała kula haka z systemem łatwego demontażu z korpusu. Rozwiązanie takie posiada wiele zalet. Jeśli zależy nam na estetyce samochodu, w kilka sekund możemy pozbyć się kuli haka, a samochód wygląda zupełnie tak jak przed montażem. Dodatkowo chronimy kulę przed korozją. Istnieją dwa sposoby odpinania. W przypadku kuli odpinanej poziomo widoczne będzie gniazdo mocowania, w kuli odpinanej pionowo gniazdo schowane jest za zderzakiem. Więcej o różnicach między hakami opisaliśmy w tym artykule. Ceny haków z odpinaną kulą to często dwukrotność ich odpowiedników z kulami przykręcanymi. Zazwyczaj musimy liczyć się z wydatkiem rzędu od 1200 do nawet 3000 zł.

kula haka wypinana i przykręcana

Wiązka elektryczna

Oprócz haka konieczne będzie dokupienie instalacji elektrycznej do zasilania świateł przyczepy lub dodatkowego jej wyposażenia w przypadku przyczep kempingowych. Wiązki elektryczne występują w dwóch podstawowych rodzajach 7 i 13 PIN oraz w formie wiązki uniwersalnej do wszystkich samochodów lub dedykowanej do danego modelu. W zależności, jaką wiązkę wybierzemy, koszt jej zakupu będzie mieścił się w przedziale od ok. 200 zł za wiązki uniwersalne do nawet 1000 zł za dedykowane wiązki 13 PIN. Więcej o wiązkach możecie przeczytać w tym artykule.

wiązka elektryczna

Dodatkowe koszty

Do naszych zakupów powinniśmy doliczyć koszt montażu haka. Cena będzie zależała indywidualnie od warsztatu, jaki wybierzemy. Średnia cena montażu mieści się w przedziale od kilkuset do 1000 zł. Po zamontowaniu haka konieczne będzie odwiedzenie stacji kontroli pojazdów, aby diagnosta mógł potwierdzić poprawność montażu haka oraz prawidłowe działanie wiązki. Koszt takiego badania to 35 zł brutto. Po pozytywnym wyniku badania musimy odwiedzić również miejscowy wydział komunikacji, aby obecność haka w samochodzie została zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym. Dokonanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Haki holownicze do każdego samochodu dostępne są na stronie www.adamot.pl oraz w salonie w Tarnowie, ul. Przemysłowa 10. Pomoc w doborze odpowiedniego haka można uzyskać pod numerem telefonu +14 696 01 99

Kontynuuj czytanie
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry