Przyłącz się do nas

Jak wybrać odpowiedni bagażnik dachowy?

Porady

Jak wybrać odpowiedni bagażnik dachowy?


Bagażnik dachowy nazywany również belkami dachowymi lub bagażnikiem bazowym. Jest niezbędnym elementem, jeśli chcemy powiększyć przestrzeń ładunkową naszego samochodu. Montowane są do niego różnego rodzaju dodatkowe elementy, takie jak boksy, uchwyty na narty, czy bagażniki rowerowe. Montaż akcesoriów na bagażniku dachowym jest pod wieloma aspektami najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Warto rozważyć tę opcję, nawet jeśli na rynku są uchwyty, które nie wymagają montażu na belkach (tak jak w przypadku przewożenia nart, o czym pisaliśmy w tym artykule).

Warto zatrzymać się na chwilę nad aspektem bezpieczeństwa w przypadku belek. Jest to mocno przytwierdzona do elementów samochodu, solidna konstrukcja. W przeciwieństwie do magnetycznych mocowań nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoje i innych kierowców, nawet przy wyższych prędkościach. Bagażniki posiadają również zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci zamków zamykanych na klucz, co utrudnia ściągnięcie z nich ładunku.

Zanim wybierzesz odpowiednie belki, zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic między poszczególnymi modelami. Zakupiony bagażnik powinien być odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb i samochodu, którym jeździsz.

Rodzaj montażu

rysunek przedstawiający montaż belek dachowych

Podstawową różnicą między oferowanymi bagażnikami jest typ montażu na samochodzie. Wyróżniamy cztery rodzaje mocowań dla belek dachowych.

Bagażnik montowany na relingach dachowych

belki dachowe montowane na relingach dachowych

Najczęściej spotykanym sposobem montażu jest przytwierdzenie belek do relingów dachowych. Kiedyś najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów samochodów były relingi otwarte. Czyli takie, które możesz objąć ręką, a między dachem a relingiem jest wolna przestrzeń.
Większość starszych samochodów w nadwoziu kombi lub SUV posiada takie rozwiązanie np. Chevrolet Cruze, VW Passat B6, czy Skoda Octavia (do wersji IV).

Drugim rodzajem relingu, który coraz częściej stosowany jest w samochodach, jest reling zamknięty.
W tym przypadku jest on przymocowany do dachu na całej swojej długości, dzięki czemu samochód uzyskuje lepszy współczynnik aerodynamiczny. Obecnie taki typ relingów stosowany jest w większości modeli w nadwoziu SUV i kombi.

W jednym i w drugim przypadku relingów montaż belek będzie łatwiejszy niż w przypadku montażu bezpośrednio do dachu.

Bagażnik montowany w punkty montażowe

belki dachowe montowane na punktach montażowych

Samochody w nadwoziu sedan, liftback lub hatchback  nie posiadają relingów. W tym przypadku montaż belek odbywa się przy pomocy tzw. fixpointów, czyli fabrycznych punktów montażowych. Znajdują się one pod zaślepkami zazwyczaj w czarnej listwie biegnącej po obu stronach dachu wzdłuż jego długości. Pod zaślepką znajduje się gwint, w który wkręcane są śruby montażowe, zgodnie z instrukcją konkretnego bagażnika. Jest to sposób bardziej czasochłonny i wymagający większej ingerencji od użytkownika.

Bagażnik montowany o krawędź dachu

belka dachowa montowane o krawędź dachu

Niektóre samochody, np. małe auta miejskie nie posiadają żadnego z wymienionych wyżej systemów.
W tym przypadku również zazwyczaj możemy zakupić odpowiedni bagażnik dachowy. Belki takie posiadają specjalne uchwyty, które zakłada się pomiędzy krawędź dachu i uszczelkę drzwi. Punkty podparcia stanowią łapy belek, które opierają się bezpośrednio o dach – tak spięte belki tworzą sztywną
i wytrzymałą konstrukcję. Ważne jest, aby przed zakupem takiego bagażnika sprawdzić, czy producent samochodu przewidział taką możliwość. Niektóre modele nie są w ogóle do tego przystosowane, ze względu na przykład na szklany dach.

Podczas zmiany auta należy pamiętać, że niektóre belki nie są kompatybilne z różnymi modelami samochodów, nawet posiadającymi taki sam rodzaj mocowania.

Bagażniki dachowe różnią się również materiałem, z którego zostały zrobione. Ze względu na właściwości fizyczne belki metalowe będą cięższe od aluminiowych. Te pierwsze występują tylko w przekroju prostokątnym, a aluminiowe dzięki aerodynamicznym profilom zmniejszającym opory powietrza będą generowały mniejszy szum w środku pojazdu. Zwiększa to również estetykę belek, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy na nich zamontowanego żadnego dodatkowego akcesorium.

Belka metalowa i aluminiowaBez względu na to jaki bagażnik wybierzesz, pamiętaj, że cechą każdego bagażnika jest zwiększony poziom hałasu w środku samochodu oraz wyższe spalanie, przez zaburzoną aerodynamikę pojazdu.

Pełną ofertę bagażników dachowych znajdziesz na stronie www.adamot.pl, zachęcamy też do konsultacji telefonicznej +14 696 01 99 oraz do wizyty w naszym salonie w Tarnowie. Chętnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie do Twojego samochodu, doradzimy lub pomożemy z montażem.

Kontynuuj czytanie
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry