Przyłącz się do nas

Na co zwrócić uwagę wybierając hak holowniczy?

Porady

Na co zwrócić uwagę wybierając hak holowniczy?

Hak holowniczy bywa codziennym narzędziem pracy lub wygodnym rozwiązaniem, jeśli okazjonalnie chcemy ciągnąć przyczepę kempingową lub zamontować platformę rowerową. Przeznaczenie z jakim kupujemy hak jest jednym z kluczowych kryteriów przy jego wyborze. Oprócz tego musimy zdefiniować jeszcze szereg innych rzeczy, z których pozornie możemy nie zdawać sobie sprawy. Wybrany hak powinien być idealnie dostosowany do potrzeb klienta. W przeciwnym razie może być uciążliwym kawałkiem metalu wystającym spod tylnego zderzaka.

Czym różnią się haki?

Na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć, że różnicą jest sposób montowania kuli haka. W tym miejscu powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, do czego będziemy używać haka.

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze powinniśmy dokładnie wiedzieć, do jakiego samochodu potrzebujemy haka. Sam model i marka może nie być wystarczającą informacją. Jest szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę.

  • Rok produkcji — konieczne będzie umiejscowienie w przedziale od początku do końca produkcji, lub do/od liftingu
  • Typ nadwozia – sedan, hatchback, liftback, kombi, cabrio, SUV, Van, coupe
  • Wersja nadwozia — np. w przypadku samochodów dostawczych o różnej długości części załadunkowej
  • Wersja przed lub po liftingu – w przełomowych rocznikach mogę występować wersję przed i po liftingu
  • Kraj, z którego pochodzi samochód — szczególnie istotne w samochodach importowanych z USA
  • Dodatkowe pakiety stylistyczne, wersje specjalne lub sportowe/usportowione
  • Informacja o czujnikach parkowania i możliwości ich wyłączenia na desce rozdzielczej
  • Zbiornik AdBlue – samochody wyposażone w adblue mogą wymagać odpowiedniego haka

W przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych powinniśmy zacząć od sprawdzenia dowodu rejestracyjnego, w polach O1 i O2 znajdują się informacje o maksymalnej masie przyczepy z hamulcem i bez niego. Jeśli pola te są puste, oznacza to, że producent nie przewidział ciągnięcia przyczepy w danym modelu. Więcej na temat używania haka w samochodzie elektrycznym opisaliśmy w tym artykule.

Auto ciągnące przyczepę

Hak z kulą przykręcaną

Jest to najbardziej finansowo przystępny rodzaj haka holowniczego. Kula przykręcana jest dwoma śrubami czołowo lub od boku do korpusu. Pierwsze spotykane są zazwyczaj w samochodach dostawczych. Przykręcane z dołu stosowane są w samochodach osobowych. Ze względu na czasochłonne odpinanie, które wymaga użycia klucza i odpowiedniej siły, opcja ta zazwyczaj polecana jest w przypadkach, kiedy hak będzie często używany. Jest to dobre rozwiązanie do samochodów używanych na budowach lub przy przeprowadzkach.

Kula przykręcana

Hak z kulą wypinaną poziomo

Jest to częściej stosowany typ haka w samochodach osobowych. Główną jego zaletą jest możliwość szybkiego odłączenia kuli. Jest to opcja droższa od kuli przykręcanej, ale przydaje się, jeśli sporadycznie ciągniemy przyczepę lub używamy platformy rowerowej. W przeciwieństwie do kuli  wypinanej pionowo nawet po demontażu gniazdo kuli pozostaje widoczne.

Kula wpinana poziomo

Hak z kulą wypinaną pionowo

Jest to rozwiązanie bardzo podobne do kuli wypinanej poziomo, z tą różnicą, że cały mechanizm połączenia kuli z korpusem haka schowany jest pod zderzakiem. Po demontażu kuli żadne elementy nie są widoczne na zewnątrz. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, ale zarazem najbardziej estetyczne. Dodatkowo kule takie posiadają zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci zamka.

Jak z kulą wypinaną pionowo

Ze względów bezpieczeństwa, w Niemczech i Austrii prawo zabrania poruszania się z zamontowanym hakiem, który nie jest używany. Jeśli często wyjeżdżacie za naszą zachodnią granicę, to preferowanym rozwiązaniem jest wypinana kula haka. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w osłonę kuli. Jest to element najbardziej narażony.

Która wiązka elektryczna?

Wybór wiązki elektrycznej również nie jest prostą sprawą. Przed kupującymi kilka wyborów, których muszą dokonać. Co do zasady istnieją dwa rodzaje wiązek, ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Wiązka dedykowana i uniwersalna

Wiązki dedykowane tworzone są specjalnie pod dany model samochodu, tak aby jej montaż wiązał się
z minimalną ingerencją w elektrykę samochodu. Często też wymagają programowania w komputerze samochodu, tak aby obsługiwać wszystkie niezbędne funkcje jak na przykład czujniki parkowania.
Wiązki uniwersalne są tańszą opcją i są produkowane w taki sposób, aby po odpowiednim docięciu można było zamontować je w każdym samochodzie. Ich montaż polega na bezpośrednim połączeniu kabli wiązki z kablami w samochodzie.

Wiązka elektryczna

Wiązka 7 czy 13 pin?

Wiązki dzielą się również ze względu na ilość pinów w gnieździe przy haku. Wiązki 7 pinowe umożliwiają legalne ciągnięcie przyczepy o masie do 750kg. Takie przyczepy najczęściej nie posiadają podłączenia światła wstecznego. W przypadku małych przyczep nie ma takiej konieczności. Jeśli chcemy ciągnąć większą przyczepę lub korzystać z platformy rowerowej, potrzebujemy wiązki 13 pin. W przypadku potrzeby podłączenia małej przyczepy do samochodu z 13 pinową wiązką, konieczne będzie użycie przejściówki redukującej gniazdo z 13 na 7 pin. Oprócz światła cofania 13 pinowa wiązka umożliwia podłączenie dodatkowej instalacji tzn. stałego plusa, co pozwala na pobór prądu z samochodu do przyczepy nawet bez zapalonego silnika. Jest to duże ułatwienie, jeśli musimy zasilić np. lodówkę w przyczepie. Drugą opcją jest tzw. linia ładowania. Jest to możliwość ładowania dodatkowego akumulatora przyczepy, podczas jazdy samochodem. Stały plus i linia ładowania wymagają zakupu dodatkowych elementów, których nie ma w standardowym wyposażeniu wiązki elektrycznej.

wtyczki 7 i 13 pin

Zarówno w wiązkach 7 jak i 13 pinowych możliwe jest zakupienie modułu wyłączenia czujników parkowania. Nie jest to konieczne, jeśli mamy taką możliwość bezpośrednio na desce rozdzielczej.

Hak holowniczy dedykowany do Twojego samochodu znajdziesz na www.adamot.pl

Kontynuuj czytanie
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry