Wiadomości
Hybrydowe radiowozy w służbie obywatelom i środowisku
Przez
Zaczęło się od Opola i Nysy. Pod koniec lipca 2016 roku zakup dwóch hybrydowych radiowozów został po połowie sfinansowany przez Komendę Wojewódzką w Opolu i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Wybór padł na Toyoty Yaris. Nowoczesne samochody zostały zakupione w ramach zadania „ZIELONE patrole Policji 2016”. Niska emisja spalin, niskie spalanie, komfortowe wyposażenie, system odzyskiwania energii podczas hamowania, to podstawowe zalety policyjnych hybryd.
Miejski projekt budżetu obywatelskiego „Wałbrzych moje miasto – bezpieczne i ekologiczne” to kolejna ekologiczna inicjatywa, która zyskała sobie ogromne poparcie mieszkańców. Pomysł zapoczątkowali nauczyciele i rodzice z jednej ze szkół podstawowych w Wałbrzychu. Miasto to pierwsze w Polsce na taką skalę wsparło policję zakupem nowych radiowozów.
Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu oraz Prezydent Wałbrzycha podpisali porozumienie na mocy, którego sfinansowano zakup radiowozów o napędzie hybrydowym za ponad milion złotych. Głównym założeniem tej obywatelskiej inicjatywy było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście Wałbrzychu i jednoczesna dbałość o środowisko. Zakup 12 nowych elektryczno-benzynowych radiowozów wpisał się w ten plan idealnie. Przekazanie samochodów odbyło się w październiku.
Na początku maja do śląskiej policji trafiły 34 radiowozy o napędzie hybrydowym. Tym razem były to Toyoty Auris kombi. Przyjazne środowisku Toyoty trafiły do jednostek w Bielsku-Białej, Cieszynie, Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, Mysłowicach, Rybniku, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tychach oraz Żywcu. Wsparcie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosło 900 tys. złotych. Samochody mają bogate wyposażenie, pojemność silnika to 1,8 l i moc 136 KM. Policjanci chwalą sobie nowe radiowozy. Zgodnie twierdzą, że są wygodne i mają bardzo dobre przyspieszenie. Silnik podczas używania napędu elektrycznego jest bardzo cichy co dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Dzięki nowym ekologicznym radiowozom znacznie spadnie roczna emisja CO2, bo aż o 35 tysięcy kg. To bardzo dobra wiadomość dla Śląska, które tak bardzo cierpi z powodu złej jakości powietrza.
Mamy nadzieję, że taka tendencja wspierania sił policyjnych ekologicznymi rozwiązaniami będzie się utrzymywać. Jest to z korzyścią dla ochrony środowiska, dla nas samych i dla rynku motoryzacyjnego.
Absolwentka filologii romańskiej, swoją wiedzę w zakresie haków i bagażników przekazuje naszym francuskojęzycznym klientom. Zawsze cierpliwa i uśmiechnięta. Prywatnie pasjonatka tenisa ziemnego i biegania - wspólnie z koleżanką po fachu, Joanną, często bierze udział w zorganizowanych biegach.