Przyłącz się do nas

Jak holować samochód zgodnie z przepisami?

Holowanie samochodu zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Porady

Jak holować samochód zgodnie z przepisami?

Holowanie samochodu to czynność, która na pozór może wydawać się nieskomplikowana. Warto jednak zapoznać się z ustawą prawo o ruchu drogowym (kodeksem drogowym), która jasno określa warunki jakie należy spełnić, aby holować samochód zgodnie z przepisami. Uchroni nas to od błędów, które są bardzo często popełniane, oszczędzi problemów czy nawet mandatu. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas holowania leży po stronie kierowcy pojazdu holującego. Holowanie pojazdu nie odbywa się przy użyciu haka holowniczego, ale z wykorzystaniem zaczepów do holowania, które powinny znajdować się tak z tyłu jak i z przodu pojazdu.

Wyposażenie niezbędne do holowania

Linka holownicza, określana mianem połączenia giętkiego, powinna być oznakowana w biało-czerwone pasy lub opatrzona żółtą lub czerwoną chorągiewką. Może to być połączenie sprężynowe, sznurkowe, łańcuchowe, pasmowe, ściągające lub rozciągające. Długość linki powinna być w stanie zapewnić odstęp od 4 do 6 metrów pomiędzy pojazdami. Warto sprawdzić rozmiar ucha holowniczego w naszym samochodzie, by nie okazało się, że zaczepy linki będą za duże. W przypadku korzystania ze sztywnego holu długość metalowego pręta powinna wynosić maksymalnie 3 metry. Wykluczone jest holowanie za pomocą taśmy kinetycznej.

Odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu, powinien być umieszczony z tyłu, z lewej strony, na zewnątrz samochodu holowanego. Błędne jest umieszczanie trójkąta za tylną szybą pojazdu holowanego. Dlatego warto posiadać w samochodzie czy to taśmę dwustronną, kawałek sznurka czy opaskę uciskową, za pomocą której będziemy mogli przymocować trójkąt na zewnątrz pojazdu. Można także wykorzystać do tego wycieraczkę tylnej szyby. Zamiast trójkąta ostrzegawczego pojazd ciągnięty może wysyłać żółte sygnały błyskowe widoczne dla innych użytkowników ruchu, przy użyciu np. koguta.

Przygotowanie samochodu

Zabronione jest korzystanie przez pojazd holowany ze świateł awaryjnych. Podczas holowania ważne jest, aby komunikować manewry za pomocą kierunkowskazów, które nie działają przy włączonych światłach awaryjnych. Przepisy określają także jednoznacznie, że w pojeździe holowanym muszą być sprawne oba układy hamulcowe (przy holu giętkim, za pomocą linki), i przynajmniej jeden z układów podczas holu sztywnego. Niesprawny układ hamulcowy dopuszczany jest tylko w przypadku holowania przez dźwig. Sposób połączenia pojazdów musi wykluczać odczepienie się pojazdu holowanego podczas jazdy. Warunkiem koniecznym do holowania samochodu zgodnie z przepisami jest także sprawny układ kierowniczy w pojeździe holowanym. Holowanie samochodu odbywa się na włączonym silniku.

Jak holować samochód zgodnie z przepisami? – Zasady obowiązujące 

W terenie zabudowanym maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdu holującego i holowanego wynosi 30 km/h, natomiast poza terenem zabudowanym jest to 60 km/h. Odległość pomiędzy pojazdami powinna wynosić odpowiednio od 4 do 6 m przy holu giętkim, maksymalnie 3 m przy holu sztywnym. Pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne, obowiązkowo w okresie niedostatecznej widoczności. Zbędne jest włączanie świateł mijania, które mają na celu oświetlenie drogi. Natomiast pojazd holujący powinien zawsze mieć włączone światła mijania. Obaj kierowcy powinni posiadać uprawienia do prowadzenia pojazdów, powinni być także trzeźwi. Choć wydaje się to oczywiste, przypadki kierowania pojazdami holowanymi przez pijanych kierowców nie należą do rzadkości.

Wszelkie manewry powinny być wykonywane płynnie, bez nagłych zrywów czy nagłego hamowania. Linka holująca powinna być stale napięta. Lusterka pojazdu holującego winny być ustawione tak, aby zapewniały widok pojazdu holowanego. Poruszanie się podczas holowania nie może mieć negatywnego wpływu na pozostałych uczestników ruchu drogowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na przejścia dla pieszych, skrzyżowania, przejazdy rowerowe, kolejowe czy tramwajowe.

Zakazy i kwestie prawne

Zabrania się holowania pojazdów z niesprawnym układem kierowniczym i hamulcowym, chyba, że holowanie odbywa się w sposób wykluczający potrzebę użycia hamulców lub kierowania samochodem holowanym. Zabrania się holowania za pomocą linki holowniczej pojazdów, których silnik jest unieruchomiony. Nie można zgodnie z prawem holować więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego. Nie można holować pojazdem z przyczepą ani z naczepą. Zabrania się holowania na autostradzie. Wyjątek stanowią tu pojazdy przeznaczone specjalnie do holowania, które mogą holować uszkodzony pojazd do najbliższego wyjazdu z autostrady lub miejsca obsługi podróżnych. Wszelkie szkody wyrządzone podczas holowania pokrywane są z OC pojazdu holującego. Posiadanie aktualnego badania technicznego przez pojazd holowany nie jest warunkiem koniecznym, jest nim jedynie posiadanie polisy OC, które wymagane jest dla każdego pojazdu.

Dodatkowe informacje

Dla samochodów z automatyczną lub półautomatyczną skrzynią biegów, napędem na cztery koła czy silnikiem hybrydowym lub napędem elektrycznym zaleca się holowania przy pomocy lawety. Jeśli holujemy pojazd w sposób, który wyklucza potrzebę kierowania nim lub  użycia hamulców (sztywny hol), wtedy rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy pojazdu holującego.

Kontynuuj czytanie

Źeński pierwiastek w dziale IT i Bezpieczeństwa Informacji. Odpowiedzialna za zamówienia, o belkach dachowych i bagażnikach samochodowych wie wszystko. Wspiera pracę naszego biura obsługi klienta. Prywatnie pasjonatka piłki nożnej, nikt nie wie tyle o lidze angielskiej co ona.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry