Przyłącz się do nas

Uwaga kierowcy! Badanie techniczne pojazdu – nowe zasady

Od 13 listopada 2017 wchodza w życie nowe zasady dotyczące przeglądów technicznych. Jestes właścicielem pojazdu? Sprawdź co Cię czeka.

Wiadomości

Uwaga kierowcy! Badanie techniczne pojazdu – nowe zasady

Uwaga kierowcy! Badanie techniczne pojazdu – poniedziałek, 13 listopada 2017 – w życie wchodzą zmiany.

Jak wiadomo, badania techniczne są obowiązkowe i powinny być wykonywane regularnie. Posiadacze nowych samochodów osobowych pierwsze takie badanie muszą wykonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, następne przed upływem kolejnych dwóch. Wszyscy właściciele starszych pojazdów muszą poddawać je diagnostyce co roku.

Pierwsza zauważalna różnica w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów to sposób uiszczania opłaty. Dotychczas opłata ewidencyjna pobierana była po wykonaniu badania i przez ustawodawcę była określana jako „opłata za wpis do dowodu rejestracyjnego”. W domyśle z pozytywnym wynikiem badania. Obecnie płatności będziemy dokonywać „z góry”, przed rozpoczęciem badania, jako opłata za jego przeprowadzenie, bez względu na wynik końcowy.

Diagnosta będzie pobierał dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, będzie także wpisywał do rejestru informacje z kodami usterek dotyczące samochodów, które nie przeszły przeglądu. Dostęp do wprowadzonych danych będą mieli pracownicy wszystkich stacji kontroli pojazdów. Uniemożliwi to właścicielowi pojazdu, który otrzymał negatywny wynik podczas badania, podjęcie kolejnej próby w innej stacji kontroli. Zostanie wykonane zdjęcie samochodu, aby udokumentować rzeczywiste przeprowadzenie przeglądu. Zakres badania nie ulegnie zmianie. Nie zmieni się też wysokość opłat;

– samochód o masie całkowitej do 3.5 t (w tym taksówki) – 99 zł

– samochód do 3.5 t po raz pierwszy (w tym sprowadzony z zagranicy) – 98 zł

– motocykl – 63 zł

– samochód z instalacją gazową (także taksówki) – 161 zł

– taxi (po raz pierwszy) – 141 zł

– taxi z instalacją gazową (po raz pierwszy) – 204 zł

– samochód przystosowany do nauki jazdy -147 zł

– pojazd uprzywilejowany – 149 zł

– samochód po zmianach konstrukcyjnych – 180 zł

– pojazd po kolizji drogowej z zabranym dowodem rejestracyjnym – 94 zł

– pojazd po zamontowaniu haka holowniczego – 35 zł

Nowa tabela kosztów zostanie wprowadzona w 2018 roku.

W razie wykrycia usterki, która będzie skutkowała negatywnym wynikiem badania technicznego, nie będzie możliwości usunięcia jej w czasie trwania przeglądu, nie będzie też można przerwać badania celem usunięcia wad. Opłata, dokonana przed rozpoczęciem badania, nie będzie zwracana jeśli dany pojazd otrzyma wynik negatywny.

Powtórna weryfikacja, w tej samej stacji kontroli, będzie kosztowała nas od 13 do 36 zł. Jej wysokość zależeć będzie od wagi usterek. Jeśli udamy się do innej stacji diagnostycznej, będzie obowiązywało nas pełnozakresowe badanie i tym samym pełna opłata. Na usunięcie ewentualnych błędów i defektów w pojeździe mamy 14 dni od daty podjęcia badania technicznego.

Jak donosi „Gazeta Prawna” w Niemczech przegląd techniczny z wynikiem negatywnym kończy co szósty samochód. W Polsce co pięćdziesiąty. Wskazuje to jednoznacznie na fakt, iż nasze stacje kontroli pojazdów nieco przychylniej podchodzą do usterek i wad wykrywanych podczas okresowych badań diagnostycznych.

Nowością jest także nadzór nad stacjami diagnostycznymi, który dotychczas sprawowany był przez starostów. Skuteczniejsza i bardziej wnikliwa kontrola ma być odtąd sprawowana z ramienia władz centralnych, a dokładnie Transportowego Urzędu Technicznego.

Zmiany w przepisach mają na celu wyeliminowanie niesprawnych pojazdów, przymykania oka na usterki oraz ukrócenie „nielegalnych” przeglądów, które zagrażają bezpieczeństwu wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Kontynuuj czytanie

W ADAMOT sp. z o.o. wspiera pracę działu marketingu. Buduje relacje z klientami przy pomocy portali społecznościowych. Dba o jakość naszych tekstów, pod względem merytorycznym i językowym. Pasjonatka fotografii, dzięki niej fotorelacje z wydarzeń są takie interesujące.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Wiadomości

Do góry