Przyłącz się do nas

Naprawy samochodu poza ASO a gwarancja producenta

Autoryzowana Stacja Obsługi naprawy samochodu w ramach gwarancji poza ASO montaż haka holowniczego

Porady

Naprawy samochodu poza ASO a gwarancja producenta

Aktem prawnym, który zapewnia możliwość właścicielom samochodów wykonywanie napraw poza Autoryzowaną Stacją Obsługi, bez utraty gwarancji producenta samochodu, jest Rozporządzenie Komisji Europejskiej NR 461/2010 z dnia 27 maja 2010 r. Stanowi ono, iż niedozwolone jest „uzależnianie prawnych lub przedłużonych gwarancji producenta wobec nabywcy od tego, czy użytkownik ostateczny zleci przeprowadzenie wszystkich napraw i konserwacji. Również tych nieobjętych gwarancją, jedynie autoryzowanym warsztatom w ramach sieci (…). To samo odnosi się do warunków gwarancyjnych wymagających użycia części zamiennych marki producenta w odniesieniu do wymiany części nieobjętych warunkami gwarancji”.

Pierwotnym dokumentem świadczącym o takiej możliwości było Rozporządzenie Komisji Europejskiej GVO 1200/2002. Akt z 2010 roku ugruntował tylko zasadnicze kwestie. Jednoznaczne jest, że gwarancja pozostaje ważna przy serwisowaniu auta w dowolnym warsztacie, pod warunkiem, że stosowane są części wysokiej jakości, zatwierdzone przez producenta, a ich pochodzenie udokumentowane jest rachunkami. Często zamienniki części samochodowych produkowane są na zlecenie producenta, choć nie są sygnowane jego znakiem firmowym. Niezbędne jest także oświadczenie mechanika, które potwierdza, że dokonał on naprawy zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Wielu użytkowników nowych samochodów nie zdaje sobie sprawy z tego faktu. Ugruntowanie się tego niesłusznego poglądu „zawdzięczamy” głównie praktykom dealerów samochodowych, którzy uzależniają obowiązywanie gwarancji przy dotrzymaniu, często bezprawnych, warunków. To, co dozwolone to oczywiście praktyki zachęcające do skorzystania z usług ASO, dzięki czemu na przykład gwarancja zostanie przedłużona, otrzymamy korzystną ofertę ubezpieczeniową bądź będą na nas czekały innego typu promocje.

Minusem korzystania z nieautoryzowanego serwisu podczas trwania gwarancji może okazać się sytuacja, kiedy to mechanik, który przeprowadził naprawę spowodował na przykład uszkodzenia w pojeździe, naprawa została przeprowadzona niepoprawnie lub wykorzystane części nie były odpowiedniej jakości. W takim przypadku po zgłoszeniu się do Autoryzowanej Stacji Obsługi producent samochodu ma prawo odmówić naprawienia usterki w ramach gwarancji. W razie odmowy, której potwierdzenia możemy żądać na piśmie, wykazanie ewentualnych błędów nienależycie wykonanej naprawy czy też zastosowanie nieodpowiednich części niezgodnych ze specyfikacją producenta, będzie leżało po stronie ASO.

Dlatego też, ważnym aspektem korzystania z usług innych warsztatów, poza ASO, w czasie trwania gwarancji pojazdu, jest dopilnowanie dokumentacji potwierdzającej dopełnienie koniecznych warunków dla jej zachowania.

Co do montażu haka holowniczego w samochodach osobowych na gwarancji, ile serwisów i producentów tyle odpowiedzi. I żadnej konkretnej. To co powiela się w odpowiedziach po wysłaniu zapytania o zakup i montaż haka to próby zachęcenia właścicieli samochodów do zakupu oryginalnego haka i zamontowania go w  ASO. Koszt takiej usługi wraz z hakiem i wiązką elektryczną jest często trzy lub czterokrotnie wyższy niż gdybyśmy zrobili to na własna rękę. Kilka Autoryzowanych Stacji Obsługi zaoferowało usługę samego montażu zaznaczając, że dostarczony hak holowniczy musi być nowy, posiadać homologację oraz dedykowaną wiązkę elektryczną.

hak holowniczy Steinhof automatycznie wypinany oryginalny nowy homologacja

Kupując hak holowniczy jednym z najważniejszych aspektów jest dobór właśnie wiązki elektrycznej. Według ogólnych zaleceń producentów samochodów najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wiązkę dedykowaną, która stworzona jest pod konkretny model danego auta. Wtedy mamy pewność, że cała elektronika i nowoczesne technologicznie rozwiązania będą działały bez zarzutu. Wiązka dedykowana usprawnia i przyspiesza także montaż haka, podczas, którego nie występuje ingerencja w elektrykę samochodu. Często zdarza się, że wiązki dedykowane dostępne na rynku są wykorzystywane przez producentów samochodów jako fabrycznie montowane akcesoria.

dedykowana wiązka elektryczna Seat Ibiza producent Erich Jaeger

Przed zakupem i montażem haka holowniczego najlepiej zwrócić się z zapytaniem do lokalnego ASO. To, co pewne i powtarzające się w odpowiedziach autoryzowanych serwisów to  fakt, iż usterki dodatkowego wyposażenia innych producentów nie będą objęte gwarancją. Usterki spowodowane montażem takich akcesoriów również nie zostaną rozpatrzone w ramach istniejącej gwarancji. Usterki mechaniczne bądź elektryczne spowodowane przez dane urządzenia, ich naprawa także nie zostanie objęta gwarancją. Żaden z zapytanych przez nas serwisantów nie dał jednoznacznej odpowiedzi, że w momencie zakupu i montażu haka holowniczego poza autoryzowanym serwisem gwarancja samochodu straci swoją ważność.

 

Kontynuuj czytanie

Absolwentka filologii romańskiej, swoją wiedzę w zakresie haków i bagażników przekazuje naszym francuskojęzycznym klientom. Zawsze cierpliwa i uśmiechnięta. Prywatnie pasjonatka tenisa ziemnego i biegania - wspólnie z koleżanką po fachu, Joanną, często bierze udział w zorganizowanych biegach.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry