Przyłącz się do nas

Oświetlenie w samochodzie i sposoby na jego poprawienie

Sprawne oświetlenie samochodu to gwarancja bezpieczeństwa na drogach. Podpowiadamy jak możesz je poprawić.

Porady

Oświetlenie w samochodzie i sposoby na jego poprawienie

W Polsce w latach 90. XX wieku wprowadzono obowiązek stosowania świateł mijania w dzień w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Z początku był to okres od października do lutego, od 2007 roku obowiązek ten rozciągnięto na cały rok. Polska była prekursorem takich przepisów w ruchu drogowym, poza krajami skandynawskimi. Obecnie taki obowiązek spoczywa na kierowcach takich krajów europejskich jak Czechy, Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Estonia, Litwa, Łotwa, Islandia, Macedonia, Słowenia, Słowacja, Włochy i Węgry. Zapewnienie komfortowego i skutecznego oświetlenia drogi to kwestia bezpieczeństwa w podróżowaniu samochodem, przede wszystkim w warunkach nocnych czy przy złej widoczności.

Właściwie w każdym samochodzie już po kilku latach światła wymagają poprawy. Użytkownicy zwłaszcza starszych samochodów często narzekają na słabe oświetlenie jezdni. Jest to zrozumiałe, ponieważ tak jak inne elementy naszego samochodu, tak i reflektory ulegają zużyciu. Pogorszenie parametrów świetlnych znacznie utrudni nam bezpieczne poruszanie się po drodze, dlatego warto zadbać tak o stan reflektorów w naszym samochodzie jak i o jakość montowanych żarówek.

Przedstawiamy kilka sposobów na poprawę oświetlenia w waszych samochodach.

Wymiana czy regeneracja reflektora, który stracił swoją przejrzystość bądź jest zwyczajnie zabrudzony to pierwsze rozwiązanie. Plastikowe klosze matowieją powodując tym samym znaczne pogorszenie oświetlenia. Wtedy nie pomoże nawet nowa, mocna żarówka. Operacja szlifowania i polerowania daje trwały i znaczący efekt poprawy widoczności. Możliwa jest też regeneracja reflektora, poprzez naniesienie warstwy metalicznej na odbłyśnik. Wyniki pomiarów wykazały, że zabrudzony reflektor może świecić nawet o połowę słabiej i silnie rozpraszać światło. Systematyczna dbałość o czystość kloszy to kolejny sposób na zachowanie zadowalającego oświetlenia.

Jeśli nasze reflektory są w dobrym stanie warto zastanowić się teraz nad wyborem żarówek. Nie kupować tych najtańszych, ale takie o deklarowanym większym zasięgu i znacznej ilości światła. Najlepiej znaleźć „złoty środek” w przedziale cenowym, ponieważ doświadczenie pokazuje, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a w tym przypadku trwałością żarówki.

Wraz z utlenianiem się przewodów elektrycznych zmniejsza się napięcie na żarówce. Spada wtedy strumień świetlny. Powodem tego może być korozja w kostce, którą należy oczyścić sprayem kontaktowym. Takiej kontroli wymagają auta starsze bądź powypadkowe. Prawidłowy montaż żarówki, często dość utrudniony przez producentów samochodów, może skutkować włożeniem jej do góry nogami lub niedokładnym zamknięciem zatrzasku. Starajmy się zapamiętać pozycję żarówki po jej wyjęciu, ułatwi nam to prawidłowy montaż nowej.

Możemy też zastosować markowe, homologowane żarówki o zwiększonym strumieniu świetlnym. Ich jaśniejsze świecenie, bo mocniejsze o ponad 20% w porównaniu ze standardowymi, odbija się oczywiście na ich żywotności. Poprawa oświetlenia i bezpieczeństwa jest jednak tego warta.

Nie mylmy jednak wyżej wspomnianych żarówek z żarówkami o większej mocy 70 W czy 100 W. Takie mocne oświetlenie często nie posiada homologacji, co dyskwalifikuje ich legalne użycie. Nie może ono być stosowane nawet do podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Doświadczenie pokazuje, że właściwa regulacja, także w przypadku ksenonów, to kolejny klucz do sukcesu przy poprawie oświetlenia. Taka usługa kosztuje niewiele, warto wykonać ją raz do roku lub po sezonowej zmianie opon.

Jedną z metod poprawy oświetlenia może być również zamontowanie dodatkowej pary reflektorów. Nie wolno „poprawiać” świateł mijania, ale przepisy pozwalają nam na montaż reflektorów dalekosiężnych lub przeciwmgłowych, które mogą nam pomóc uniknąć zderzenia z dzikimi zwierzętami.

Jeżeli istnieje taka możliwość to chcąc poprawić jakość świateł w naszym samochodzie możemy również wymienić reflektory na ksenonowe. Warunkiem jest posiadanie wersji fabrycznie wyposażonej w takie oświetlenie. Jest to jednak dość kosztowny zabieg, wart jednak wspomnienia z tego względu iż prawie dwukrotnie poprawia on jakość świecenia naszych świateł. Montowanie żarników ksenonowych w miejsce zwykłych lamp charakteryzuje się z kolei niską trwałością, szybką zmianą barwy. Takie „ulepszanie” często odbywa się dość prowizorycznie, z pominięciem poziomowania. To z kolei skutkuje oślepianiem innych kierowców, odebraniem dowodu rejestracyjnego czy problemami z przeglądem technicznym.

Różnorodność i konkurencja na rynku oświetlenia w segmencie motoryzacyjnym daje nam duże pole do popisu. Te czy inne sposoby udoskonalenia oświetlenia w naszych samochodach mają na celu poprawę bezpieczeństwa i sprawności poruszania się, naszego i innych użytkowników drogi. I o tym przede wszystkim należy pamiętać.

Akcesoria samochodowe. Bezpieczeństwo, porządek i czystość.

Zadbaj z nami o swój samochód!

Kontynuuj czytanie

Absolwentka filologii romańskiej, swoją wiedzę w zakresie haków i bagażników przekazuje naszym francuskojęzycznym klientom. Zawsze cierpliwa i uśmiechnięta. Prywatnie pasjonatka tenisa ziemnego i biegania - wspólnie z koleżanką po fachu, Joanną, często bierze udział w zorganizowanych biegach.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry