Przyłącz się do nas

Assistance na wakacje. Bądź mądry przed szkodą!

Porady

Assistance na wakacje. Bądź mądry przed szkodą!

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Kojarzone z beztroską i wypoczynkiem. Podróże małe i duże, czy to po Polsce, Europie a może dalej, na uwadze zawsze należy mieć bezpieczeństwo swoje, osób z nami podróżujących jak również pozostałych użytkowników dróg. Beztroska i relaks nie jest jednak dla wszystkich. Nasze umiejętności w prowadzeniu samochodu często wystawiane są na próbę. Polscy kierowcy powodują za granicą ponad 40 000 wypadków rocznie, i jest to liczba, która niestety nie ma tendencji malejącej. Co więcej, wypadki powodowane przez Polaków za granicą kosztują ubezpieczycieli aż połowę wypłat odszkodowań. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności. Wiadomo też nie od dziś, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Sama polisa OC, która jest obowiązkowa, jest wystarczająca do legalnego podróżowania poza granicami Polski. Z polską polisą OC wjedziesz do: Austrii, Andory, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Są jednak Państwa, które wymagają certyfikatu od ubezpieczyciela, tak zwanej Zielonej Karty. Jest ona wydawana na życzenie klienta. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Otrzymanie go może trwać kilka dni, dlatego ważne, aby zaplanować sobie to wcześniej, nie przed samym wyjazdem. Państwa wymagające posiadania Zielonej Karty to Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Może zdarzyć się, że będziemy chcieli wjechać do jednego z krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej Karty. Wtedy pozostaje nam wykupienie ubezpieczenia granicznego.

To tyle o ubezpieczaniu obowiązkowym i koniecznych dokumentach. Coraz bardziej popularne wśród osób podróżujących samochodem jest zakup polisy assistance. Tymczasowego, dodatkowego ubezpieczenia, na wyjazd, które zagwarantuje nam pomoc w razie ewentualnej awarii samochodu, wypadku czy innego zdarzenia losowego. Co roku korzysta z niego blisko milion Polaków, w Polsce i za granicą.

Decydując się na zakup ubezpieczenia auto assistance na wyjazd koniecznie zapoznaj się ze szczegółami polis będących w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Każda z nich nieco się od siebie różni i jak to zwykle bywa, mogą mieć opisane drobnym drukiem ograniczenia. Szukając najbardziej odpowiedniej oferty dla siebie sprawdź dokładnie zakres terytorialny polisy i dopasuj go do trasy, jaką planujesz podróżować. Przeanalizuj zakres ochrony ze względu na rodzaj zdarzenia.Zzwróć uwagę na limity dla poszczególnych zdarzeń, limity wiekowe dla kierowców, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności. Oczywiście porównaj też ceny.

Co daje ubezpieczenie assistance? Pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy zazwyczaj zawodzi nasz pojazd. Holowanie czy próba naprawienia na miejscu drobnej usterki samochodu to standard. Bardzo często możemy liczyć również na telefoniczną pomoc tłumacza, dzięki któremu skomunikujemy się z lokalnym serwisem czy hotelem. W zakres ubezpieczenia assistance może wchodzić również taka pomoc jak dowóz paliwa na wskazane miejsce, zamówienie zastępczego kierowcy, podstawienie auta zastępczego. Niektóre oferty zakładją pomoc psychologa, zakwaterowanie w hotelu na czas awarii samochodu, a nawet pomoc w złomowaniu pojazdu. Im bardziej bogata oferta, tym wyższa cena – warto przemyśleć więc czego naprawdę potrzebujemy podczas wyjazdu samochodem za granicę i skorzystać z najrozsądniejszej propozycji.

Rynek ubezpieczeniowy pełen jest ofert, lepszych i gorszych. Poniżej kilka propozycji.

AXA Assistance w Podróży: okres ochrony dostosowany do indywidualnych potrzeb: 7 dni, 15 dni, 30 dni albo rok, 3 zakresy ochrony: Ekonomiczny, Standardowy i Premium (zakres i limity zwiększają się zgodnie z podaną kolejnością), zakres terytorialny: Polska lub Polska i Europa (z wyłączeniem krajów byłego ZSRR za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii).

Link 4 Podróże + Auto Assistance: Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o krótkoterminowe Auto Assistance, okres ubezpieczenia tożsamy z długością podróży w ubezpieczeniu turystycznym, pomoc w razie awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu, Na terenie Polski i niemal całej Europy.

Starter 24 Pakiet Auto+Podróż (we współpracy z Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce) oferuje ochronę na terytorium Europy (katalog państw objętych ochroną wymieniony w owu) z wyłączeniem Polski, pomoc w razie wypadku, awarii, unieruchomienia, kradzieży i wandalizmu, okres ubezpieczenia tożsamy z długością podróży w ubezpieczeniu turystycznym, polisa ważna już w dniu zakupu.

TU Europa Car Assistance to dodatek do ubezpieczenia turystycznego Travel World, obejmuje świadczenia techniczne, pomocy w podróży i informacyjne, szeroki zakres terytorialny obejmujący europejskie części Rosji i Turcji, okres ubezpieczenia tożsamy z długością podróży w ubezpieczeniu turystycznym.

To tylko niektóre z ofert dostępnych na rynku, zanim podejmiemy decyzję warto je porównać. Nie pozwólmy, żeby niegroźna stłuczka czy samochód, który odmówił posłuszeństwa akurat w drodze na wakacje, daleko od domu, zepsuł nam plany. Nie bądźmy mądrzy po szkodzie, tylko przed. Bezpiecznych wakacji!

 

Kontynuuj czytanie

W ADAMOT sp. z o.o. wspiera pracę działu marketingu. Buduje relacje z klientami przy pomocy portali społecznościowych. Dba o jakość naszych tekstów, pod względem merytorycznym i językowym. Pasjonatka fotografii, dzięki niej fotorelacje z wydarzeń są takie interesujące.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry