Przyłącz się do nas

Jak przewozić sprzęt sportowy zimą?

uchwyt na narty na bagażniku dachowym

Porady

Jak przewozić sprzęt sportowy zimą?

Rozpoczynający się sezon zimowy to dobry moment, aby przemyśleć to jak i czym najlepiej transportować sprzęt sportowy na stoki narciarskie. W niektórych samochodach znajdują się rozwiązania ułatwiające zapakowanie narty lub deski, inne potrzebują dodatkowych akcesoriów. W tym poradniku zbierzemy razem wszystkie systemy, w które możemy doposażyć samochody oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Mężczyzna pakujący w zimie zamykający bagażnik


Transport wewnątrz pojazdu

Sposoby przewożenia sprzętu sportowego można podzielić na te w środku i na zewnątrz pojazdu. Jednym rozwiązaniem na względnie bezpieczny transport wewnątrz samochodu jest wykorzystanie tunelu w tylnej kanapie, o ile nasz samochód został w taki wyposażony. Warto zaznaczyć, że większość krajów nie nakłada zakazu na tego rodzaju przewóz, jednak w niektórych miejscach policja zwraca szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie długich przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie podczas gwałtownego hamowania lub kolizji. Oczywistym faktem jest również ograniczenie ładowności samochodu z pięciu do czterech osób, które i tak będą podróżować w niezbyt komfortowych warunkach. O ile podróż na stok może nie być szczególnie uciążliwa, to powrót z mokrymi i brudnymi nartami może nie być już tak przyjemna – to kolejna rzecz, o której warto pamiętać.

Zdecydowanie wygodniej będzie umieścić narty lub deskę na dachu pojazdu. Dostępny jest szereg rozwiązań, które mogą nam to umożliwić. Postanowiliśmy ułożyć listę zaczynając od tego, który jest według nas najmniej korzystnym wyborem.

Transport na dachu


Magnetyczny uchwyt na narty

Na pewno jest to rozwiązanie najbardziej budżetowe. Choć wcale takim być nie musi. Elementy bagażnika montuje się bezpośrednio do dachu samochodu. Zdecydowanie nie zaleca się takiego rozwiązania na dłuższe trasy. Maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się pojazd z bagażnikiem magnetycznym to 130 km/h. Do plusów można zaliczyć małe gabaryty, łatwość montażu, oraz brak wymaganych relingów dachowych czy jakiegokolwiek innego typu mocowania na dachu.

W tej opcji zapomnieć możemy o jakimkolwiek skutecznym zabezpieczeniu antykradzieżowym. Jeśli planujecie wizytę w restauracji po śnieżnym szaleństwie na stoku, dobrze jest mieć samochód cały czas na oku.

PlusyMinusy
• Cena
• Łatwość montażu
• Niewymagane belki i relingi
• Możliwe zerwanie w trakcie jazdy
• Nieosłonięty w transporcie sprzęt sportowy
• Brak zabezpieczeń antykradzieżowych
• Ograniczenie w prędkości samochodu


Uchwyt montowany na relingach dachowych

W porównaniu do magnetycznego uchwytu jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i dla Was i dla innych. Podstawową zaletą uchwytu na belkach jest to, że nie zgubimy nart podczas jazdy na stok. Sam sprzęt również może zostać pozostawiony na samochodzie, ponieważ uchwyt taki wyposażony jest w zamek. Nadal jednak pozostaje problem oddziaływania warunków atmosferycznych na sprzęt oraz ocieranie o elementy montażowe w takcie jazdy.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie posiadasz relingów dachowych, takie rozwiązanie również jest dla Ciebie możliwe. W ofercie  posiadamy belki dachowe dla wszystkich typów montażu, również takich bez relingów.

PlusyMinusy
• Zabezpieczenie antykradzieżowe
• Bezpieczny montaż do belek dachowych
• Małe gabaryty
• Wymagane belki dachowe
• Nieosłonięty w transporcie sprzęt sportowy

Uchwyt na narty lub deskę snowboardową montowany do bagażnika dachowego


Boks dachowy

Najlepsze rozwiązanie ze względu na bezpieczeństwo w ruchu oraz zabezpieczenie swojego sprzętu. Głównym plusem w tym przypadku jest zabezpieczenie nart lub desek snowboardowych przed błotem i solą, które unoszą się w trakcie jazdy. Oprócz tego, że każdy boks dysponuje zamkiem, dodatkowo z zewnątrz nie widać tego co przewozimy, co zapewnia ochronę przed kradzieżą drogiego sprzętu. Boks zapewnia dodatkową przestrzeń nie tylko na narty, ale również kijki i kaski czy buty. Doskonale sprawdzi się również poza sezonem, podczas wakacyjnych wycieczek. W przypadku boksów konieczne jest zaopatrzenie się w bazowy bagażnik dachowy. Jest to opcja najdroższa ze wszystkich, ale raz zakupiony boks będzie później pasował do prawie wszystkich samochodów.

Jeśli jednak nie chcecie kupować boksa, ponieważ nie używacie go często, lub nie macie gdzie go przechowywać, mamy dla Was rozwiązanie – w naszym sklepie działa również wypożyczalnia kompletnych systemów belek oraz bagażników dachowych.

PlusyMinusy
• Bezpieczeństwo transportu
• Zabezpieczenie sprzętu sportowego
• Pojemność
• Uniwersalność zarówno zimą jak i latem
• Cena
• Wymagane belki dachowe
• Zwiększone opory powietrza w trakcie jazdy

Samochód z boksem na bagażniku dachowym

Pamiętaj o bezpieczeństwie i wygodzie podczas podróży na stok i z powrotem, a odpowiednio dostosowane akcesoria pomogą Ci w bezpiecznym transporcie sprzętu narciarskiego.

Pełną ofertę bagażników dachowych znajdziesz na stronie www.adamot.pl, zachęcamy też do konsultacji telefonicznej +14 696 01 99 oraz do wizyty w naszym salonie w Tarnowie.

Kontynuuj czytanie
1 Komentarz

1 Komentarz

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

    Do góry