Przyłącz się do nas

Awarie na trasie, nikt ich nie lubi…

Przeczytaj jakie są najczęstsze przycyzny awarii drogowych, jak im zapobiec oraz co zrobic w razie, gdy nie da się ich uniknąć. Poradnik nie tylko wakacyjny. Polecamy!

Porady

Awarie na trasie, nikt ich nie lubi…

Wyjeżdżasz na wakacje samochodem? Przeczytaj jakie usterki zdarzają się najczęściej, jak im zapobiec oraz jak zabezpieczyć się w czasie podróży, bo przecież nie wszystko da się przewidzieć. Regularne serwisowanie i dbałość o stan techniczny naszego samochodu pozwoli zminimalizować niechciane opóźnienia w drodze na urlop czy choćby podczas krótkiej drogi do pracy. Wyruszając w dalszą trasę zawsze warto mieć pewność, że jesteśmy należycie przygotowani na ewentualne sytuacje awaryjne.

Raporty firm zajmujących się pomocą drogową jednoznacznie wskazują, że najczęstszymi awariami są te silnikowe. Przyczyn problemów może być bardzo wiele. Od turbiny, która odmówi posłuszeństwa po zerwanie paska rozrządu czy zatarcie. Najlepszą metodą na uniknięcie kłopotów silnikowych jest sprawdzanie poziomu oleju, nawet w nowych samochodach i jego regularna wymiana. Jeśli okaże się, że oleju ubywa należy niezwłocznie udać się do warsztatu. Większości awarii nie sposób przewidzieć, jednak odczuwalny spadek mocy silnika, zwiększone zadymienie spalin czy głośniejszy odgłos dochodzący spod maski może zwiastować problemy. Wtedy może to być ostatni dzwonek przed uratowaniem naszego samochodu od kosztownego remontu.

Kolejnym często spotykanym problemem na drodze okazują się kłopoty z oponami. Możliwości na ich przebicie na drodze może być sporo. Od gwoździa czy ostrego kamienia po zbyt mocne najechanie na krawężnik. Na ogół ominięcie przeszkody jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan naszego koła zapasowego. Posiadanie podnośnika i klucza do kół też okazuje się pomocne. Wymiana koła dla jednych nie będzie stanowiła problemu, dla innych może okazać się niemożliwa. Warto wtedy skorzystać z usług pomocy drogowej lub „assistance”.

Awarie akumulatorów i systemów elektronicznych to według raportu firmy Starter 15% wszystkich drogowych awarii. Spięcia w instalacji, przepalone bezpieczniki i rozładowane akumulatory potrafią dość mocno pokrzyżować nasze plany nie tylko wakacyjne. To, co możemy sami zrobić to zadbać o akumulator czyli pilnować, aby był stale naładowany. Korzystanie z klimatyzacji, elektrycznych szyb, ogrzewanych foteli na krótkich dystansach powoduje, że alternator nie ma kiedy nadrobić strat w zużyciu energii, bateria jest ciągle niedoładowana. Ulega wtedy zasiarczeniu i właśnie to powoduje jej rozładowanie. Żywotność akumulatora wynosi około 5 lat. Najlepiej sprawdzić i skonsultować to podczas przeglądu technicznego.

Dość popularne są również usterki reflektorów czy kierunkowskazów. Na ogół spowodowane przepaleniem się żarówki lub bezpiecznika. Dlatego warto posiadać zapasowe części w samochodzie. Nie zajmują dużo miejsca, a dzięki temu samodzielnie będziemy mogli usunąć przyczynę ewentualnej awarii. Przerwa w obwodzie lub słaby kontakt w kostce zasilającej mogą już wymagać pomocy mechanika.

Sporym problemem może okazać się uszkodzona chłodnica. Najczęściej awarii ulega jej wentylator. Tutaj przyczyną może być przepalony bezpiecznik, uszkodzenie przekaźnika czy nawet silnika wentylatora. Dostęp do wymienionych podzespołów jest utrudniony, przez co ciężko jest uniknąć korzystania z usług warsztatu samochodowego.

Jednymi z bardziej niebezpiecznych awarii mogą okazać się usterki hamulców. Mocno wyeksploatowane tarcze i klocki hamulcowe i uszkodzone przewody mogą doprowadzić do tragedii. Kontrola płynu hamulcowego jest bardzo ważna. Przyczyną kłopotów może okazać się też zagotowanie płynu hamulcowego. Dlatego tak ważne jest odciążanie układu hamulcowego podczas zjazdów po nachyleniu i tak zwane hamowanie silnikiem, poprzez zmniejszanie obrotów. Pozytywnym skutkiem ubocznym takiego działania będzie mniejsze zużycie paliwa. Stan klocków hamulcowych powinien być sprawdzany co 1000 kilometrów.

Awarie sprzęgła są natomiast najczęściej spowodowane naszymi błędami. Jeśli lubisz, lub masz w zwyczaju podróżowanie z noga na sprzęgle i dłonią na lewarku, zmień swoje nawyki. Nie są to odpowiednie miejsca na umieszczanie kończyn, a ponadto w ten sposób powoli, ale skutecznie niszczy się zarówno przekładnia, dokładniej mechanizm przełączania biegu jak i samo sprzęgło.

Oczywiście, zdarzają się jeszcze inne problemy. Od zatrzaśniętych kluczyków, opadniętych szyb po usterki skrzyni biegów, wycieki olejów. Można by wymieniać bez końca. Dla komfortu swojego i osób z nami podróżujących warto zapewnić sobie wsparcie w razie ewentualnych kłopotów na drodze. Nikt z nas nie chce niespodziewanej przerwy w podróży czy opóźnienia w rozpoczęciu wypoczynku. Jako fani motoryzacji radzimy zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie „assistance”, kupując tym sposobem spokój ducha. jest wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują czasowe pakiety, 10, 15 czy 30 dniowe. Warto też mieć w telefonie numer do pomocy drogowej.

Kontynuuj czytanie

Specjalistka od relacji z klientami. Znajomość języka francuskiego wykorzystuje na co dzień w kontakcie z klientami zagranicznymi. Zawsze pełna energii, którą zaraża współpracowników. Miłośniczka muzyki oraz zdrowego trybu życia.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry