Przyłącz się do nas

Niezbędniki prawdziwego offroadowca

terenówka w swoim żywiole. Z naszymi akcesoriami do offroadu woda, błoto i pył nie są mu straszne.

Porady

Niezbędniki prawdziwego offroadowca

Masz samochód z napędem 4 x 4, jesteś fanem wypraw terenowych, zastanawiasz się w jaki sposób udoskonalić swój pojazd, tak aby służył Ci jak najlepiej i jak najdłużej? Potrzebujesz wymienić uszkodzone bądź zardzewiałe części na nowe? Zależy Ci na wyglądzie Twojego auta i chcesz, aby wyróżniało się na tle innych na drodze? Sprawdź naszą ofertę dodatkowych akcesoriów do aut z napędem na cztery koła i do off roadu.

W swojej ofercie mamy snorkele, wyciągarki, stopnie boczne oraz orurowanie do wielu modeli samochodów. Dzięki ich zastosowaniu zwiększysz funkcjonalność i atrakcyjność swojego pojazdu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak niszcząca potrafi być woda, kiedy dostanie się do silnika. Tak samo niebezpieczny może być kurz, pył czy piasek. Wśród fanów off roadu krąży stare powiedzenie: „Ty możesz pojechać szybko, ale ja mogę dojechać wszędzie”. O to właśnie chodzi w prawdziwych wyprawach offroadowych. Trudny do pokonania teren, pełen błota, wody, mułu i kurzu czy piachu. Przed tymi czynnikami trzeba chronić silniki naszych samochodów. Snorkel nie dopuści wody czy pyłu do naszego silnika, jednocześnie chłodząc i oczyszczając powietrze, które do niego dochodzi. Montaż i posiadanie snorkela jest na liście najważniejszych modyfikacji przygotowujących auto do prawdziwego off roadu. Jest również jednym z mniej kosztownych czy łatwiejszych do wykonania ulepszeń. Strzeż się jednak tanich podróbek i zamienników, dużo nie zaoszczędzisz a stracić możesz wiele.

Kolejnym wartym wspomnienia dodatkowym atrybutem do jazdy terenowej jest orurowanie. Czyli mówiąc wprost zamontowanie zespołu rur przed maską, pod tylnym zderzakiem czy pod progami bocznymi. Warto nadmienić, iż od 2005 roku przepisy o ruchu drogowym pozwalają na montaż tylko i wyłącznie rur homologowanych (warunkiem otrzymania homologacji europejskiej jest między innymi brak zagrożenia dla pieszych przez takie akcesorium). Orurowanie ma służyć zabezpieczeniu nadwozia podczas jazdy w terenie. Przed jego zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie do czego ma ono służyć. Jeżeli ma to być element ozdobny większą uwagę przywiążmy do estetycznego wyglądu. Jeśli natomiast chcemy z niego korzystać w terenie, tak aby spełniał swoją funkcję, warto poświęcić na wybór trochę więcej czasu. Przewidzieć i zaplanować miejsce na zaczepy holownicze, umieszczenie na orurowaniu dodatkowych świateł czy miejsca na wyciągarkę lub tablicę rejestracyjną. Osłony nie mogą zasłaniać wlotu powietrza i co najważniejsze powinny prawidłowo przenosić obciążenia.

Wyciągarka. W terenie okazuje się niezastąpiona. Nie jest skomplikowaną konstrukcją, jak wiadomo najprostsze rozwiązania są na ogół najlepsze. Znawcy off roadu doskonale znają jej zalety. Pomaga wydostać się z  błotnych kąpieli, wyjechać z trudnego terenu czy rozdzielić dwa zderzone ze sobą samochody. Wiele aut terenowych posiada system zarządzania dwoma akumulatorami, co daje pewność, że podczas wyciągania nie zużyjemy całego prądu. Jej obsługa wymaga precyzji i dokładności. Wyciągarki potrafią być niebezpieczne. Zawsze należy przywiązywać ogromna wagę do bezpieczeństwa nas samych i osób znajdujących się w pobliżu. Posiadanie samej wyciągarki to jedno, bardzo ważne jest też dodatkowe oprzyrządowanie, dzięki któremu możemy z niej w pełni korzystać. Szekle, taśmy poliamidowe, rękawice, zblocza czy liny stalowe z uszami to niezbędniki każdego posiadacza wyciągarki.

Stopnie boczne. Kolejny element, który może pełnić funkcję zarówno estetyczną jak i użytkową. Przede wszystkim podkreślają budowę naszego auta, sprawiając, że wygląda bardziej masywnie. Stylowy i funkcjonalny zestaw stopni bocznych usprawni montaż elementów transportowych na dachu, ułatwi wsiadanie i wysiadanie z samochodu a dodatkowo, na przykład podczas kolizji czy intensywnej eksploatacji w trudnym terenie, zwiększy odporność nadwozia na uderzenia boczne.

Artykuły powiązane:

Jeśli off road to tylko na ramie, vol 1   

Jeśli off road to tylko na ramie, vol. 2

Kontynuuj czytanie

Absolwentka filologii romańskiej, swoją wiedzę w zakresie haków i bagażników przekazuje naszym francuskojęzycznym klientom. Zawsze cierpliwa i uśmiechnięta. Prywatnie pasjonatka tenisa ziemnego i biegania - wspólnie z koleżanką po fachu, Joanną, często bierze udział w zorganizowanych biegach.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry