Przyłącz się do nas

Mycie samochodu zimą – co musisz wiedzieć?

Do jakiej temperatury można myć samochód w zimie? Jaką myjnię wybrać?

Porady

Mycie samochodu zimą – co musisz wiedzieć?

Jak prawidłowo zadbać o auto w zimie? Czy mycie samochodu zimą jest wskazane? Do jakiej temperatury bez obaw można korzystać z myjni? Jaką myjnię wybrać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Tegoroczna zima zdecydowanie rozpieszcza tak kierowców jak i drogowców. Plusowe temperatury i sporadyczne opady śniegu, głównie w połączeniu z deszczem, sprzyjają także naszym samochodom. Podczas srogiej zimy i intensywnych opadów śniegu służby drogowe stosują wiele substancji do walki ze śliską nawierzchnią. Sól, żwir, piasek, substancje chemiczne i błoto pośniegowe, to na ich negatywne działanie narażone są pojazdy podczas zimy.

Mycie auta w zimie a zalecenia producenta

Producenci samochodów, choć niejednoznacznie i nie wprost, bez względu na porę roku, zalecają korzystanie z  myjni bezdotykowych lub myjni ręcznych. Aby uniknąć problemów warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu i sprawdzić zalecenia konkretnego producenta. W zimie, przy niskich temperaturach najlepiej korzystać z myjni ręcznych, których wnętrze jest ogrzewane a samochód po wykonaniu usługi zostaje dokładnie osuszony. Producenci samochodów przestrzegają przed zbyt częstym stosowaniem myjni automatycznych. Spowodowane jest to zastosowaniem nowoczesnych lakierów, które choć ekologiczne i pięknie wyglądające są bardzo delikatne i wrażliwe na zarysowania.

Zadbaj o samochód zimą. Sól przyspiesza korozje karoserii.

Co radzą producenci samochodów jeśli chodzi o zimową pielegnację? Mycie samochodu w zimie.

Myjnie automatyczne uważane są za zbyt inwazyjne względem cienkich powłok lakierniczych. Zalecenia te producenci uzasadniają między innymi faktem, iż nie jesteśmy w stanie określić jakich środków chemicznych używa się w danym obiekcie, w jakim stanie są szczotki czyszczące i jak często taka myjnia jest serwisowana. Negatywnym skutkiem korzystania z myjni automatycznej mogą być mikrozarysowania, które w efekcie prowadzą do zmatowienia lakieru. Istnieje również ryzyko uszkodzenia elementów nadwozia takich jak lusterka, pręty anten czy ramki tablic rejestracyjnych. Myjnie automatyczne są także na ogół najmniej dokładne, często nie domywają zaschniętego błota czy mocno zabrudzonych kół. Podczas intensywnych opadów śniegu i srogiej zimy zaleca się jeszcze większą dbałość o samochód i czystość nadwozia niż w miesiącach letnich, przynajmniej dwa razy w miesiącu. Sól przyspiesza proces korozji karoserii.

O czym należy pamiętać?

Mycie samochodu zimą rządzi się swoimi prawami. Jednym z podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę jest oczywiście temperatura otoczenia. Bez obaw możemy myć auto, gdy temperatura powietrza wynosi 3 (lub więcej) stopni Celsjusza. Jeśli jednak spada poniżej dwóch stopni, wtedy należy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Mycie samochodu na mrozie mija się z celem, zanim rozpoczniemy osuszanie zacznie pojawiać się na nim warstwa lodu. Jeśli cały proces odbywa się poza ogrzewanym garażem należy zabezpieczyć zamki auta przed dostaniem się do nich wody. Najlepiej użyć do tego dobrej taśmy klejącej. Można także użyć odpowiedniego smaru do zamków. Ograniczy to użycie odmrażacza, który doraźnie jest idealnym rozwiązaniem pomocnym przy otwieraniu samochodu. Jednak stosowanie go na dłuższą metę spowoduje zmycie smaru z zamków co doprowadzi do ich usterki.

Koła spryskajmy preparatem do mycia, ponieważ im zimniej tym trudniej będzie nam je doczyścić. Poza względami estetycznymi, zapobiegniemy w ten sposób niszczeniu felg przez sól. Na negatywny wpływ soli szczególnie narażone są felgi aluminiowe.

Warto także przy pomocy szmatki oczyścić uszczelki, a następnie nanieść na nie smar silikonowy lub wazelinę przemysłową. Spowoduje to, że resztki wody nie przymarzną do gumy i będziemy mogli łatwiej otworzyć drzwi. Po umyciu samochodu spłukujemy auto zaczynając od dachu i od razu osuszamy, np. irchą i wycieramy do sucha. Po zakończeniu tych czynności warto wjechać do ocieplanego garażu, może to być nawet parking podziemny w galerii handlowej. Ruszając samochodem włączamy ogrzewanie tylnej szyby i lusterek, ogrzewamy wnętrze samochodu. W cieplejszych warunkach możemy dokończyć zabiegi pielęgnacyjne. Zadbać o pióra wycieraczek, usunąć z nich warstwę lodu czy domyć zacieki na szybach.

Zadbaj o swoje auto zimą. Korzystanie z myjni samochodowej w zimie zalecane.

Zimą należy unikać mycia komory silnika. Jest to takie miejsce, z którego woda znacznie wolniej odparowuje. Zamarznięta może doprowadzić do rozległych usterek i  uszkodzenia przewodów elektrycznych.

Kontynuuj czytanie

W ADAMOT sp. z o.o. wspiera pracę działu marketingu. Buduje relacje z klientami przy pomocy portali społecznościowych. Dba o jakość naszych tekstów, pod względem merytorycznym i językowym. Pasjonatka fotografii, dzięki niej fotorelacje z wydarzeń są takie interesujące.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry