Przyłącz się do nas

Sprawdź jakie wydatki czekają Cię na drogach w Europie cz. 2

Opłaty drogowe to spory koszt wydatków jakie czekaja na nas podczas wyjazdów wakacyjnych.

Porady

Sprawdź jakie wydatki czekają Cię na drogach w Europie cz. 2

Czas letni i okres wakacyjny sprzyja wyjazdom i podróżom. Planowanie wydatków związanych z przemieszaniem się to nie tylko koszty tankowania paliwa. Jak się okazuje dość znaczną część kosztów generują opłaty autostradowe i winiety, które należy wykupić dla swobodnego i legalnego poruszania się po drogach wielu krajów Europy. Poniżej prezentujemy zestawienie krajów wraz z opłatami, których należy dokonać, aby swobodnie i bez stresu móc się po nich poruszać. Można również skorzystać z bardzo praktycznego rozwiązania jakim jest strona www.viamichelin.pl, gdzie poza wyznaczeniem trasy przejazdu możemy obliczyć koszt zużycia paliwa oraz dodatkowych opłat związanych z przejazdem. W drugiej części opisujemy kraje: Belgia, Holandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Lichtenstein, Luksemburg, Wielka Brytania.

BELGIA. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.

Od 1 kwietnia 2016 roku system uiszczania opłat drogowych w Belgii przy pomocy eurowiniet (dla pojazdów powyżej 12 ton) został zastąpiony systemem elektronicznego poboru opłat z urządzeniem Viapass. Obowiązek opłaty za przejazd obejmuje pojazdy o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony.

HOLANDIA, Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami:

Kil (N217 's Gravendeel – Dordrecht); Westerschelde (długośc 6,6 km; łączy wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland – Terneuzen). Aktualne opłaty i i przydatne informacje znajdziecie tutaj. Pojazdy handlowe powyżej 12 ton muszą posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Holandią, są wymagane i honorowane w Danii, Luksemburgu i Szwecji.

DANIA, w tym kraju płatny jest jedynie przejazd mostami:

STOREBAELT(18 km) łączącym Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg): 33 – 40 EURO

ORESUND(16 km) łączącym Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö): 45 – 50 EURO

W ramach ochrony środowiska, z dniem 1 listopada 2011, został wprowadzony obowiązek posiadania winiety ekologicznej EcoSticker przez wszystkie autokary i samochody ciężarowe z rejestracją zagraniczną. Dotyczy to pojazdów, które chcą się poruszać w strefach ograniczonego ruchu największych miast duńskich tj. Kopenhagi, Aarhus, Odense i Aarlborg. Pojazdy handlowe powyżej 12 ton muszą posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Danią te same winiety wymagane i honorowane są również w Holandii, Luksemburgu i Szwecji.

NORWEGIA posiada 23 000 km dróg krajowych i 16 000 km dróg regionalnych oraz ok. 75 km autostrad. Autostrady 4-pasmowe oznaczone są literą A; autostrady 2-pasmowe – literą B. Inne drogi oznaczone są symbolami: E – drogi europejskie; RV – drogi krajowe; FV – drogi lokalne.  Korzystanie z  dróg jest płatne  w systemie elektronicznym Autopass. Zasady korzystania z „AutoPASS” są dostępne na stronie: www.autopass.no. Pobierane są także opłaty za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód (3 km).
Uwaga: Od kierowców wjeżdżających do śródmieścia miast: Oslo, Bergen i Trondheim pobierana jest opłata ekologiczna. Natomiast w Oslo i Trondheim pobierana jest również opłata od samochodów wyposażonych w opony z kolcami.

SZWECJA, przejazd autostradami jest bezpłatny.
Płatny jest przejazd mostami:

ORESUND (4 km tunelu i 7,8 km mostu) łączącym Szwecją (Malmo) z Danią (Lernacken)

SVINESUND łączącym Szwecję z Norwegią

Opłaty drogowe w Szwecji

Pojazdy handlowe powyżej 12 ton winny posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Szwecją, są wymagane i honorowane w Danii, Holandii, Luksemburgu i Belgii.

Wjazd do centrum Sztokholmu i Göteborga jest płatny. Opłata pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach 06.30 – 18.30. Od 1 stycznia 2015 roku również pojazdy z rejestracją zagraniczną są objęte obowiązkiem opłaty za wjazd do powyższych miast. Opłata waha się w granicach od 10 do 20 SEK w Sztokholmie i między 9 a 22 SEK w Göteborgu. Opłata nie może wynosić więcej niż 60 SEK/dzień. (1 SEK – 0.44 PLN)

BIAŁORUŚ, tutaj pojazdami zwolnionymi od wnoszenia opłat są skutery, motocykle oraz  pojazdy z pomocą humanitarną dla mieszkańców Republiki Białorusi i innych krajów. Od czerwca można dokonywać rejestracji w białoruskim systemie BelToll poprzez stronę internetową www.beltoll.by.

Kaucja za urządzenia pokładowe BelToll służące do pobierania za opłat za przejazd po płatnych białoruskich drogach wynosi:

20 EURO dla samochodów o masie do 3,5 t, 50 EURO dla samochodów o masie powyżej 3,5 t.

Wysokość opłat za przejazd została określona w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej środka transportu i liczby osi, będzie ona wynosić od 0,04 do 0,12 EURO za 1 km.

LITWA, dla samochodów osobowych i motocykli korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Opłaty w formie winietek pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych.

ŁOTWA, korzystanie z dróg i autostrad dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Od 01.07.2014 została wprowadzona opłata za korzystanie z dróg głównych dla pojazdów bądź zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg wykonujących przewóz towarów lub przeznaczonych do tego celu. Szczegółowe informacje o warunkach zakupu i cenach a także mapka płatnych odcinków drogowych  (w jęz. angielskim) są dostępne na stronie: www.lvvignette.eu.

ESTONIA, Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

FINLANDIA, Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

ROSJA, korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Przy wjeździe pobierana jest opłata wjazdowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu (z powodu częstotliwości zmian zasad i wysokości opłat nie możemy podać nawet kosztów przykładowych). Informacje dotyczące aktualnych wysokości opłat można uzyskać na granicy lub w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej.

LIECHTENSTEIN, korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

LUKSEMBURG, korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

Pojazdy handlowe powyżej 12 ton winny posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Luksemburgiem są wymagane i honorowane także w Belgii, Danii, Holandii i Szwecji.

WIELKA  BRYTANIA, przejazd autostradami jest bezpłatny.

Opłaty, ceny w GBP (1 GBP – 4.75 PLN), pobierane są jedynie za przejazd niektórymi mostami i tunelami oraz nowym odcinkiem autostrady M6 przebiegającym na północ od Birmingham.

W Londynie została wprowadzona Strefa Niskiej Emisji Spalin (Low Emission Zone – LEZ). LEZ London Niektóre kategorie pojazdów z napędem diesla, z rejestracją Wielkiej Brytanii bądź zagraniczną muszą spełniać normy emisji spalin lub zapłacić podatek w wysokości do 200 GBP/dzień za wjazd do strefy LEZ. Oprócz pojazdów komercyjnych, ograniczenia dotyczą również samochodów campingowych i camperów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 ton, pickupów i samochodów dostawczych powyżej 12,5 ton i mikrobusów powyżej 8 miejsc siedzących, poza miejscem dla kierowcy. Pojazdy z zagraniczną rejestracją, które spełniają normy emisji spalin winny zarejestrować się w ” Transport for London” przed rozpoczęciem jazdy w terenie, aby uniknąć płacenia taksy. Rejestracja jest bezpłatna, można ją wypełnić za pośrednictwem poczty elektronicznej i trwa około 10 dni. LEZ nie dotyczy samochodów osobowych i motocykli, niezależnie od miejsca rejestracji.

Kontynuuj czytanie

Absolwentka filologii romańskiej, swoją wiedzę w zakresie haków i bagażników przekazuje naszym francuskojęzycznym klientom. Zawsze cierpliwa i uśmiechnięta. Prywatnie pasjonatka tenisa ziemnego i biegania - wspólnie z koleżanką po fachu, Joanną, często bierze udział w zorganizowanych biegach.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry