Przyłącz się do nas

Klimatyzacja w Twoim samochodzie. Zadbaj o nią!

Jak zadbać i prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie. przeczytaj!

Porady

Klimatyzacja w Twoim samochodzie. Zadbaj o nią!

Klimatyzacja. Obecnie jest standardem w naszych samochodach i poprawia komfort podróżowania. Większość z nas nie potrafiłaby się bez niej obejść, jednak okazuje się, że nie wszyscy wiemy jak prawidłowo ją eksploatować. Odpowiednia dbałość o układ klimatyzacyjny zapewni jego skuteczne działanie, jednocześnie nie szkodząc zdrowiu.

Zacznijmy od krótkiego rysu historycznego. Pierwsza samochodowa klimatyzacja pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 1933 roku. Był to drogi, luksusowy dodatek do wyposażenia najdroższych limuzyn dostępnych na ówczesnym rynku motoryzacyjnym. W 1953 roku pierwszym seryjnym samochodem posiadającym to udogodnienie był Chrysler Imperial Airtemp. Obecnie klimatyzacja stanowi standardowe wyposażenie ponad 80% produkowanych pojazdów.

Jej działanie, w przeciwieństwie do budowy całego systemu, jest dość proste. Polega na cyklicznej zmianie stanu skupienia z ciekłego w lotny, co skutkuje zmniejszeniem temperatury powietrza oraz ponownym przejściem w stan ciekły. Ciepłe powietrze (gaz) schładzane jest przez czynnik chłodniczy w układzie klimatyzacji. Taki proces pozwala na ustabilizowanie temperatury wnętrza.

Jednak klimatyzacja to nie tylko obniżanie temperatury w kabinie samochodu podczas upałów. Osuszanie powietrza ogranicza parowanie szyb, gdy na zewnątrz jest wilgoć, czyli podczas opadów deszczu czy mgły. Nieużywanie klimatyzacji powoduje jej szybsze zużywanie się. Warto zatem uruchamiać ją przynajmniej raz w tygodniu.

Kilka podstawowych porad korzystania z klimatyzacji.
Podczas upałów wnętrze naszego samochodu potrafi nagrzać się do 60 stopni Celsjusza. Przed włączeniem „klimy” warto zatem przewietrzyć auto, obniżając nieco temperaturę. Dzięki temu system chłodzenia szybciej poradzi sobie z obniżeniem temperatury do tej pożądanej przez nas. Nawiewów powietrza nie kierujemy bezpośrednio na siebie czy pasażerów, w ten sposób nie będziemy odczuwać zimnych strug powietrza i przeciągów. Powietrze schładzamy maksymalnie 8 stopni poniżej temperatury zewnętrznej. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w podróż zabierzmy ze sobą napoje, najlepiej wodę niegazowaną. Klimatyzacja osusza powietrze, co po kilkunastu minutach może objawiać się zwiększonym pragnieniem. Warto także mieć ze sobą tak zwane „wody morskie”, które zniwelują wysuszenie błon śluzowych.

Prawidłowo działająca i sprawna klimatyzacja przyniesie też korzyść dla alergików. W 80% oczyszcza bowiem powietrze nie tylko z substancji infekcyjnych, takich jak wirusy czy bakterie, ale też z pyłków roślin. Jednak zaniedbania w eksploatacji systemu chłodzenia powietrza w naszym samochodzie dadzą odwrotny skutek. Nie dość, że nie będzie spełniał on swojego zadania, to przy okazji będzie szkodził zdrowiu. Nieprawidłowo działająca klimatyzacja może spowodować nasilenie się objawów alergicznych, takich jak łzawienie oczu czy napadowe kichanie, będzie wydzielała nieprzyjemny zapach stęchlizny i podtruwała pasażerów zarodnikami grzybów, w tym także bardzo szkodliwej pleśni.

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma 5 czy 10 rad na to jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji. Jest jedna. Coroczny przegląd z uzupełnieniem czynnika chłodzącego, którego w sprawnej instalacji ubywa rocznie nawet do 10%. Warto też raz do roku, lub co dwa lata, wykonać odkażanie wnętrza samochodu, tzw. ozonowanie.

Dopełnienie tych warunków zapewni nam sprawne funkcjonowanie całego układu chłodzenia, zadba o nasze zdrowie oraz przyjemny zapach we wnętrzu naszego samochodu. Nieserwisowana klimatyzacja zmniejsza swoją wydajność tym samym podnosząc koszty ewentualnych napraw. Koszt przeglądu waha się w granicy od 150 do 450 zł w zależności od marki samochodu. Pamiętajmy, że klimatyzacja to nie tylko przyjemność, ale też obowiązek.

Kontynuuj czytanie

Absolwentka filologii romańskiej, swoją wiedzę w zakresie haków i bagażników przekazuje naszym francuskojęzycznym klientom. Zawsze cierpliwa i uśmiechnięta. Prywatnie pasjonatka tenisa ziemnego i biegania - wspólnie z koleżanką po fachu, Joanną, często bierze udział w zorganizowanych biegach.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry