Przyłącz się do nas

Bądźmy czujni i odpowiedzialni, nie tylko w czasie upałów!

nagrzane wnętrze samochodu stanowi zgorżenie dla zdrowia i życia dzieci i zwierząt. Bądźmy odpowiedzialni.

Porady

Bądźmy czujni i odpowiedzialni, nie tylko w czasie upałów!

„Upał” kojarzy nam się z wysokimi temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza. Kiedy mówimy o zagrożeniach jakie może nieść ze sobą nagrzane wnętrze samochodu, nie wydaje nam się, aby były one realne kiedy temperatura otoczenia nie przekracza 25 stopni. A to błąd.

Wzrost temperatury wewnątrz auta związany jest głównie z ilością nasłonecznienia a nie tylko z temperaturą otoczenia. Niebezpiecznie może być już wtedy, gdy temperatura zewnętrzna wynosi około 20 stopni Celsjusza. W lecie, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, po 20 minutach w zaparkowanym samochodzie jest już 50 stopni Celsjusza. Po upływie kolejnych 20 wnętrze samochodu może mieć już 60 stopni. Przebywanie w takich temperaturach jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Pozostawienie uchylonego okno niewiele zmienia. Wymiana powietrza, kiedy auto nie jest w ruchu, jest znikoma i odbywa się bardzo wolno. Dodatkowo może prowokować do kradzieży.

Mitem jest, iż nagrzewanie się samochodu zależne jest od koloru karoserii. Tak samo szybko bowiem nagrzewa się auto białego jak i czarnego koloru. Ciepło, którym nagrzewa się wnętrze naszego samochodu dostaje się przez szyby. Niektóre modele nowszych samochodów posiadają przyciemniane szyby z filtrami UV, jednak i to nie rozwiązuje problemu. Auto potrafi nagrzać się do temperatury zagrażającej życiu już w 30 minut podczas temperatury otoczenia, która może wydawać nam się niewysoka.

Najbardziej narażone na bycie pozostawionymi w samochodzie są małe dzieci i zwierzęta. Dla dzieci wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne, ponieważ z racji na niewielką wagę mogą się bardzo szybko odwodnić a ich ciała nagrzewają się od 3 do 5 razy szybciej niż u dorosłych. Zagrożeniem dla życia dziecka jest temperatura ciała, która wynosi „tylko” 42 stopnie, więc gdzie tu mowa o 50 czy więcej. Dlatego też pozostawienie dziecka, czy zwierzęcia, bez opieki w samochodzie, choćby tylko na chwilę, może skończyć się tragicznie.

Wpływ wysokiej temperatury wewnątrz samochodu w czasie jazdy jest również negatywny dla samego kierowcy, źle wpływa na koncentrację, powoduje opóźnienie reakcji oraz pogarsza ogólne samopoczucie. Bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami. Dbając o komfort jazdy podczas użytkowania pojazdu zmniejszamy ryzyko wypadku, tym samym zwiększając bezpieczeństwo swoje i pozostałych użytkowników drogi. Dlatego tak ważne jest, aby schłodzić auto przez podróżą a podczas jazdy korzystać z klimatyzacji, jeśli mamy ją do dyspozycji, jeśli nie, wtedy korzystajmy z wentylacji i uchylajmy okna.

Pamiętajmy, aby różnica temperatur nie wynosiła więcej niż od 5 do 8 stopni a nawiewy były ustawione tak, aby nie dmuchały bezpośrednio na nas. Wtedy unikniemy przeziębienia. Opcja zamkniętego obiegu powietrza powinna być wykorzystywana rozważnie. Po kilku minutach braku świeżego powietrza ilość tlenu we wnętrzu naszego samochodu znacząco spada, co też może okazać się niebezpieczne. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie w czasie podróży, wietrzenie samochodu podczas postojów czy parkowanie w cieniu, jeśli to możliwe.

Poza dziećmi i zwierzętami są przedmioty, które nie powinny być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Przede wszystkim są to napoje w plastikowych butelkach. W 2014 roku, na Uniwersytet Florydy dowiódł, iż picie z butelki zamkniętej w nagrzanym samochodzie może być niebezpieczne. Po przegrzaniu z plastiku wydzielają się antymony i bisfenole (BPA), a zbyt duże stężenie tych związków w organizmie staje się zagrożeniem dla zdrowia. Napoje gazowane nie mogą być pozostawiane w nagrzanym samochodzie nawet na chwilę, ponieważ mogą eksplodować. Z wina może wyskoczyć korek, a jego skład może ulec zmianie, co może mieć wpływ na jego walory smakowe i bezpieczeństwo spożycia. Leki i kremy przeciwsłoneczne, jeśli się przegrzeją ich użycie może być niebezpieczne. Temperatura może wpłynąć na ich skład a tym samym działanie i skuteczność. Powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.

Okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne również mogą doświadczyć negatywnego wpływu wysokich temperatur. Nagrzane plastikowe oprawki mogą zmienić swój kształt a metalowe nawet oparzyć skórę. Urządzenia elektroniczne takie jak telefony, tablety, laptopy czy inne potrafią się zepsuć, jeśli temperatura we wnętrzu naszego auta jest za wysoka. Natomiast mokre stroje kąpielowe czy ręczniki wystawione na działanie wysokich temperatur przyczyniają się do gwałtownego wzrostu liczby bakterii, które mogą być szkodliwe dla osób przebywających w samochodzie.

Podczas wysokich temperatur na zewnątrz nie tylko kierowcy powinni być szczególnie ostrożni. Jako przechodnie i użytkownicy ruchu zwracajmy uwagę na zaparkowane samochody, czy przypadkiem nie zostały w nich pozostawione dzieci lub zwierzęta. Jeśli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, nie zwlekajmy z powiadomieniem odpowiednich służb. Jednym telefonem na numer ratunkowy 112, nie pozostając obojętnym, możemy uratować komuś życie.

Kontynuuj czytanie

Źeński pierwiastek w dziale IT i Bezpieczeństwa Informacji. Odpowiedzialna za zamówienia, o belkach dachowych i bagażnikach samochodowych wie wszystko. Wspiera pracę naszego biura obsługi klienta. Prywatnie pasjonatka piłki nożnej, nikt nie wie tyle o lidze angielskiej co ona.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej wpisów w kategorii Porady

Do góry